Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy to poważna decyzja i zobowiązanie, dlatego powinno się dokładnie przemyśleć na jaki okres ma być podpisana umowa i w jakiej wysokości będzie finansowanie. Warto zaznaczyć, że bank do wyliczenia zdolności kredytowej bierze pod uwagę kilka wytycznych, dlatego też nie zawsze uda się otrzymać taką kwotę, o jaką się wnioskuje.

Co to jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to najpopularniejszy produkt na rynku finansowym, który może zostać przeznaczony na dowolny cel. Istnieją trzy rodzaje kredytu gotówkowego, z których można wybrać ten najlepiej dopasowany do indywidualnych potrzeb.

Trzy rodzaje kredytu gotówkowego – jakie?

Pierwszy z nich to najpopularniejszy kredyt konsumpcyjny, czyli taki, który pozwala sfinansować zakup dóbr konsumpcyjnych – na przykład nowy samochód, meble, sprzęt AGD i RTV. Kolejny to kredyt w ROR umożliwiający wypłacenie większej ilości pieniędzy z konta bankowego, niż kwota, która jest dostępna. Jest to kredyt odnawialny, który potocznie nazywany jest linią kredytową lub debetem w koncie. Ostatnim rodzajem kredytu gotówkowego jest kredyt na karcie kredytowej. Przeważnie jest wyżej oprocentowanym produktem, jednak jest bardzo elastyczny i funkcjonalnie zbliżony do kredytu odnawialnego.

Od czego zależy zdolność kredytowa w przypadku kredytu gotówkowego?

Zdolność kredytowa zależy na przykład od wieku i stanu cywilnego klienta. Najważniejsza jednak jest wysokość i źródło dochodu oraz dotychczasowa historia kredytowa, sprawdzana w Biurze Informacji Kredytowej, czyli w tak zwanej bazie BIK.

Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania kredytu gotówkowego?

Proces wnioskowania o kredyt gotówkowy nie jest skomplikowany, jednak samo kompletowanie wymaganych przez bank dokumentów może być problematyczne i może trwać nawet kilka dni. Bank musi potwierdzić tożsamość, wiek oraz narodowość klienta, więc najważniejszym dokumentem jest dowód osobisty. Obcokrajowcy, chcąc uzyskać finansowanie w Polsce, muszą przedstawić paszport oraz kartę pobytu. Kolejny dokument powinien potwierdzać wysokość dochodów oraz źródło ich pochodzenia, więc ważne jest przedstawienie dokumentów dochodowych. W zależności od banku dokumenty mogą być różne – czasem wystarczy wyciąg z konta, na które wpływa wynagrodzenie z ostatnich kilku miesięcy, a niekiedy trzeba również poprosić pracodawcę o wystawienie zaświadczenia.

Ile trzeba zarabiać, aby otrzymać kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy może otrzymać każdy, kto uzyskuje dochody i jest w stanie to udokumentować. Banki mają określone minimalne miesięczne dochody netto, które potencjalny kredytobiorca powinien otrzymywać i z reguły wynoszą one około 700 złotych. Nie zawsze klient uzyskuje dochody z umowy o pracę, a na przykład jest rencistą, emerytem czy znajduje się na urlopie macierzyńskim lub tacierzyńskim i takie źródło dochodu też jest honorowane przez bank. Warto zapytać, jakie źródła dochodu akceptowane są przez daną instytucję. Oczywiście, uzyskanie kredytu wiąże się również z innymi warunkami, które konieczne są do spełnienia przez klienta, takimi jak odpowiedni wiek czy brak zaległości w bazie BIK.

Co wpływa na koszt kredytu gotówkowego i co wchodzi w skład raty?

Na koszt kredytu gotówkowego i wysokość raty wpływa wiele czynników – między innymi jest to prowizja, oprocentowanie czy ubezpieczenie i okres spłaty. Każdy czynnik również jest ograniczony pewnymi regulacjami, więc na przykład wysokość stałego oprocentowania kredytu narzucona jest przez bank, a prowizja zależy od oceny klienta i jego zdolności kredytowej. Jeśli chodzi o raty to wyróżniamy dwa rodzaje. W skład raty stałej wchodzi nie tylko zaciągnięty kredyt, ale także odsetki. Kredytobiorca na początku płacąc ratę, spłaca większą część odsetek, a mniej kapitału, natomiast w późniejszym okresie jest odwrotnie, jednak wysokość raty pozostaje niezmienna. W przypadku rat malejących spłacana jest stała kwota kapitału i odsetki. W wyniku tego im dłużej kredytobiorca spłaca kredyt, tym odsetki są niższe, a wysokość raty tym samym maleje. Istnieje również możliwość wcześniejszej spłaty kredytu, jednak w takiej sytuacji warto dokładnie przeczytać umowę, ponieważ niekiedy bank pobiera za to dodatkową prowizję.

Porównanie kredytów gotówkowych

Mając na uwadze wszystkie koszty związane z kredytem, trzeba znaleźć jak najtańszą ofertę. W tym celu warto skorzystać z dostępnych w Internecie porównywarek ofert banków i rankingów kredytów gotówkowych.