Kredyt konsolidacyjny

Kiedy spłacamy kilka kredytów w różnych bankach, a łączna wysokość rat jest zbyt duża, rozwiązaniem problemów finansowych może okazać się kredyt konsolidacyjny.

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

To rodzaj kredytu przeznaczanego na spłatę dotychczasowych zobowiązań finansowych. Kwota przyznanego kredytu nie trafia do kredytobiorcy, a jest od razu przeznaczana na pokrycie wcześniejszych trwających zobowiązań. Nadwyżka, która zostanie po uregulowaniu należności, zostaje wpłacona na konto klienta i może być wykorzystana na dowolny cel. Kredyt konsolidacyjny ułatwia comiesięczne płatności, ponieważ wiele rat łączy w jedną – niższą i wygodniejszą do spłaty.

Dla kogo najlepszy jest kredyt konsolidacyjny?

Dzięki temu, że kredyt konsolidacyjny łączy wiele zobowiązań w jedno i powstaje jedna, niższa i wygodna do spłaty rata, ten rodzaj kredytu pomaga wyjść z długów. Konsolidacja łączy zadłużenia w innych bankach, jeśli klient posiada dobrą historię kredytową w bazie BIK, czyli nie posiada zaległości w spłacie rat.

Jakie dokumenty będą potrzebne do kredytu konsolidacyjnego?

Kredyt konsolidacyjny działa na podobnych zasadach, jak kredyt gotówkowy, dlatego dokumenty potrzebne do uzyskania tego rodzaju finansowania niewiele się różnią. Najważniejszy jest dowód osobisty oraz potwierdzenie źródła i wysokości otrzymywanych dochodów. Jednak oprócz tego ważne jest okazanie kompletu dokumentów dotyczących innych posiadanych kredytów.

Kalkulatory i porównywarki kredytów konsolidacyjnych

Kalkulatory i porównywarki kredytów konsolidacyjnych ułatwią podjęcie decyzji, a także w przybliżeniu oszacują wysokość rat i rzeczywistą kwotę do spłaty. Zebranie wszystkich ofert banków to ułatwienie, z którego warto skorzystać przed podjęciem decyzji o podpisaniu umowy kredytowej.